en

Kennel  Tatranská labka

!!! The web page is in process !!! and English version is added gradually..


We are a family kennel raising puppies with the pedigree of the International Cynological Federation - FCI. In Slovakia, we belong to SKJ - Slovak Cynological Union (and if you are looking for a puppy without pedigree, don't even contact us - we do not support breeding without pedigree :-)

We are the FIRST kennel of this breed in Slovakia, which raised a litter and also the first ch.s. with imports directly from the country of origin of the breed - USA. We were the first to achieve the highly valued titles CHAMPION OF BEAUTY of Slovakia, GRAND CHAMPION of Slovakia, and we are even the only ones to have the title of Slovak SHOW CHAMPION (already in a quite numerous competition of MAS, in 2021-2023)

                                                                             ♡♡♡

As the ONLY one in Europe and possibly in the USA, we do (voluntarily) all available advanced medical examinations and we always match full dentition individuals. Together with the achieved titles, pedigrees and breeding vision, we advise among ---> TOP Kennel

                                                                             ♡♡♡ 

The miniature American shepherd, or in other colloquial terms the mini Aussie/mini Australian shepherd, is a very smart medium-sized breed of dog that we have been breeding since 2018. The Australian shepherd and border collie do not yet have their own website, but since we were thinking of releasing some "big" Australian Shepherds for sale or co-ownership, we have added a new section - the Australian Shepherd section :-)


The Miniature American Shepherd "Mini" is a breed with a personality that is something between an Australian Shepherd and a Border Collie in the better sense. Minis learn very well and respect even younger dog handlers, which is especially appreciated by families looking for a dog for, for example, sports or junior handling for their child. In terms of weight and height, they are smaller than the much-loved Australian shepherds or border collie, but at the same time they are still "nice to the eye." The tail can be the same as the "big aussie" in all lengths. The exterior is therefore most similar to the Australian Shepherd. That's what attracted me to him when I saw him for the first time with American friends on FB a few years ago. I saw a breed that is smaller, but very similar in appearance to the Australian shepherd that I kept. People don't get any younger, so I was very impressed by this size. I was more interested in minis, I wrote with several breeders from the USA about the nature, health and overall functioning of the breed, and I found out that I miss minis :-)

 But the willingness to sell the mini to Europe was lacking. It was only in 2018 that we were the first in the Slovak Republic to get a puppy from Hungary, but due to an incorrect entry in the ancestors, we were unable to find the pedigree or exhibit it. In the meantime, we had the opportunity to bring a puppy from the international judge making for the exterior from Hungary. We started to actively exhibit this female (still in the FCI group of recognized breeds). During this period, the Americans began to sell this breed to Europe as well, and several individuals were added to the surrounding countries as well. We imported another female champion and a male directly from the USA, and in a few months our first litter of minis was born and at the same time the first of this breed in Slovakia. Since then we have acquired a few more imports who live with us or with co-own…

This breed completely charmed me with its nature, easy trainability and compact size. Unlike a Border Collie, he does not tend to overdrive or hyperactivity, while he does not lack intelligence or drive. Unlike the aussie, he is not so cunning as to try to circumvent commands, but he has the same appetite for work. That's why we decided that our kennel will move more in this direction. I also love Australian Shepherds and Border Collies, which I have been working with since about 2002 (but raising litters only for the last few years), but a mini is a mini. Small in size but big in heart :-)

With our dogs, we mainly do exhibitions and recreational coursing, puller, bike/scooter and tricks. Puppies from my kennel are mostly devoted to sports - puller, agility, dogdancing, frisbee, rally obedience. Some started scent work, rescue training or herding. In addition to sports, selected individuals are also involved in exhibitions.

Začiatky...

Svoju chovateľskú stanicu som si budovala postupne sama (v dobrom závidím deťom, ktoré sa už narodia do rodiny kde majú vybudované nejaké kynologické základy). Keďže cenné informácie ohľadom chovu sa získavajú ťažko, lebo nie každý chovateľ je ochotný sa o ne deliť a kvalitnej literatúry kde by bolo všetko ,,v kocke" veľa nebolo, som na veľa vecí musela prísť sama, alebo pracne hľadať na internete. Aj preto som sa rozhodla, že ak majitelia mojich šteniatok budú potrebovať poradiť, alebo pomôcť, tak sa môžu na mňa obrátiť. Nechcem, aby si museli hľadať zdroj informácií inde a pokiaľ majiteľ ešte nie je skúsený chovateľ, nevie rozlíšiť čo je dobrá rada a čo nie ( hlavne na fórach je strašne veľa rád a jedna horšia ako druhá..). Dokonca niekedy je aj chovateľská prax iná ako teória veterinára. Takže nie vždy všetko, čo je od odborníka- veterinára, musí platiť v praxi. A to práve bežný laik neodlíši. Preto existuje chovateľský servis a majitelia šteniatok by ho mali dostať od svojich chovateľov :) 
S budovaním ch.s. ide ruka v ruke aj vystavovanie psov na výstave a prípadne nejaká tá úprava srsti. Všetko sme sa poctivo naučili sami postupom času a nikdy sme nevyužívali služby handlerov na predvedenie našich psíkov. Až pár mesiacov dozadu sme museli prenechať predvedenie niektorých psíkov iným ľuďom, pretože do súťaže o BOB teda najlepší z plemena postupujú u miníkov víťazi tried juniorov, strednej, otvorenej, pracovnej, šampiónov a veteránov. (U iných plemien len víťazi s titulom CACIB a juniori ). A keď nám postúpili viacerí víťazi, tak sme ich predviesť naraz sami nevedeli. V dnešnej dobe si ľudia často dávajú vystavovať/handlovať svojich psov pretože napr. s vystavovaním iba začínajú a konkurencia psíkov je vysoká. A povedzme si úprimne, každý chce vyhrať :-) Ja som vďačná za každú medailu, pohár alebo kokardu, ktorú sme vyhrali vlastnou snahou a prípravou. Splnila som si niekoľko snov a stála som aj na stupienkoch BEST IN SHOW. Je to krásny pocit vyhrať výber najlepších z tak veľkej konkurencie. O to krajší, ak sa na taký stupienok dostane šteniatko už z vlastného odchovu. Potom chovateľ vie, že snaha, čas, energia ktorú do chovu vkladá má zmysel..

Úprava srsti- nikdy sme nevyužili služby žiadneho salónu a svoje psy si zásadne upravujeme sami :) Ale zo skúseností iných majiteľov je veľmi ťažké nájsť na SR salón kde vedia upraviť ausíka alebo miníka. Často sa stáva, že odstrihnú práve to, čo má ostať. Ak človek vie čo ma upraviť, tak výstavná úprava netrvá dlho. Treba mať hlavne dobré oko, kvalitné nožnice, kefy a používať kvalitnú kozmetiku..


CHOV AKO TAKÝ

Chov však nie je len o exteriéri a výstavách, ale hlavne o líniách a zdraví. Každý chovateľ má inú predstavu o ideálnom jedincovi/ resp. spojení. Ideálne by bolo ak by všetky jedince zasahujúce do chovu boli exteriérovo, povahovo aj zdravotne 100%. Avšak ŽIADNY jedinec nie je dokonalý. Rozumný majiteľ/ chovateľ chyby vidí a ten druhý nevidí, teda skôr nechce ich vidieť a priznať. Ale to podstatné je: chyby daného psa a niekedy chyby celej línie poznať. Cieľom by malo byť spojiť jedince tak, aby sme vedeli z vrhu ,,vytiahnuť" to kvalitnejšie od oboch rodičoch.  Niekedy sa príroda s nami zahrá a aj po navonok špičkových rodičoch sa narodia šteniatka priemernejšej kvality a naopak po rodičoch priemernejších šteniatka super. Ale to všetko je normálne, je to genetika a tá má posledné slovo. Avšak podstatné je, čo do chovu dáme aj čo sa týka zdravia (ak odmyslíme povahy a exteriér) a tom ako sa ktorí chovateľ stavia k testovaniu genetických chorôb atď. Napríklad na moje počudovanie a zároveň sklamanie som zistila, že veľmi veľa chovateľov vôbec ,,nerieši" zuby- aby som bola presná- ich počet. A všimla som si aj na výstavách, že niektorí rozhodcovia pozerajú iba zhryz. Áno je to pomerne nové plemeno, ale ignoráciou alebo benevolentnosťou, alebo neviem ako to nazvať sa do chovu zbytočne zavádza neplnochruposť. Napr. v susedných Čechách si odsúhlasili pre toto plemeno možnosť chýbania 3 zubov. Neviem či je toto správna cesta... V prvej generácii sa narodia napr. všetky plnochrupé a chovateľ celý šťastný predá skoro všetko do chovu (veď prečo by sa selektovalo u poniektorých chovateľoch), majitelia rovnako šťastní, že ich pes/ sučka má zuby.. Po čase majú oni svoje vlastné šteniatka a hľa zrazu už druhá generácia všetky zuby nemá. Ako to ? Potom spätne zisťujú a zrazu ten v línii nemá zuby, niektorý z rodičov nemá zuby.. Áno správne ste sa pozastavili nad tým, že to majiteľ zisťuje až keď musí riešiť problém v odchove. Mali sme už niekoľko vrhov miníkov a 99% záujemcov, či už na chov alebo ako PET sa neopýtalo na zuby rodičov !!! Ale najviac ma mrzia práve tí, ktorí hľadali šteniatko do budúceho chovu a pristupujú k tomu laxne. Ja som im potom tieto informácie poskytla sama od seba, ale pripadá mi to zarážajúce ten nezáujem. Neviem si predstaviť ako bude plemeno vyzerať za pár rokov pri tomto prístupe niektorých chovateľov. Stavajú exteriér na prvé miesto a zuby a testy sa neriešia, dokonca ani štandard farieb (napr. šampión pes, ktorý je v podstate neštandard; pes čo má na uchu veľa bielej čo je vážna vada, atď. ) Bohužiaľ rozhodcovia neovládajú štandard plemena, respektíve ho berú ako identický s austrálskym ovčiakom. Čo je veľká chyba. Odporúčam pozrieť si knižku od americkej chovateľky a rozhodkyne, ktorá popisuje detailne rozdiely medzi týmito dvoma plemenami. Vyšlo už dokonca druhé vydanie, lebo do prvého všetko nevošlo :-) Knihy sú dostupné na ebay vo verziách AJ, NJ, FR. Aj človek, ktorý neovláda tieto jazyky rozdiely uvidí pomocou krásnych porovnávacích fotografii. 

Viac informácii ohľadom našej filozofie ohľadom krycích psov a ich výberu nájdete v sekcii šteniatka ,, KRYTIE"

my training place
my training place

Chovateľský servis

Pre svoje odchovy ponúkame chovateľský servis v rámci ktorého radi poskytneme/ pomôžeme s:


Poradenstvo a pomoc s výchovou, výcvikom, výživou a starostlivosťou o psa


Poradenstvo a pomoc s výstavnou úpravou srsti


Poradenstvo a pomoc s výstavným handlingom


Poradenstvo a pomoc s výberom krycieho psa; cenné chovateľské skúsenosti; tvorba chovateľskej grafiky


Pomoc s výberom miestneho špecialistu, kliniky, cvičiska, atď. na základe odporúčaní


Stretnutia odchovov

Pomoc s prepravou šteniatka

Pre ,,cudzích´´

Poradenstvo

Poradenstvo ohľadom výcviku, výchovy, výživy a celkovej starostlivosti o psa

Grooming

Výstavná úprava srsti pre plemená austrálsky ovčiak, miniatúrny americký ovčiak a border kólia, barzoj

Handling

Výstavný handling a tréning

Krycie letáčiky

Chovateľská grafika- tvorba letáčikov pre chovné psy/sučky alebo prezentáciu vrhu